Zachęcamy do korzystania z programów publikowania otwartego
Publikowanie artykułów naukowych w czasopismach wydawanych w otwartym dostępie może pozytywnie wpłynąć zarówno na upowszechnienie wiedzy i nauki, jak i na widoczność oraz rozpoznawalność naukowca w środowisku naukowym i biznesowym. Dzieje się tak ze względu na pozytywny wpływ Open Access na cytowalność publikacji naukowych oraz ich transparentność, a także na dodatkowe możliwości nawiązania współpracy z innymi zespołami badawczymi z Polski i zagranicy.
Mając na uwadze zarówno wymienione wyżej korzyści, jak i zasady Planu S oraz odnoszące się do niego wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Uniwersytet Jagielloński przyjął i wprowadził instytucjonalną „Politykę otwartego dostępu”, tworząc warunki do udostępniania publikacji naukowych i danych badawczych pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
§ 3 ust. 2 Polityki otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych pracowników i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego:
2. Pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum oraz inne osoby, z którymi Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum zawarł umowy, o ile postanowienia tych umów dotyczą publikowania w otwartym dostępie, powinni podjąć starania w celu zapewnienia otwartego dostępu do publikacji naukowych swojego autorstwa, z uwzględnieniem innych prac/utworów i szarej literatury przez:
1) zdeponowanie w PZW UJ CM, w formie elektronicznej, postprintu wszystkich publikacji naukowych w terminie 3 miesięcy od daty przyjęcia do wydania, ale nie wcześniej niż w dacie ukazania się publikacji na stronie wydawnictwa. Po zdeponowaniu publikacje naukowe zostaną równolegle udostępnione w RUJ za pomocą dedykowanego API (ang. Application Programming Interface);
2) zdeponowanie w PZW UJ CM, w formie elektronicznej, innych prac/utworów i szarej literatury. Po zdeponowaniu inne prace/utwory i szara literatura zostaną równolegle udostępnione w RUJ za pomocą dedykowanego API;
(…)
4) publikowanie ich w czasopismach otwartego dostępu, wydawnictwach otwartego dostępu lub na platformach otwartego dostępu.
Spełniając założenia Polityki otwartego dostępu UJ oraz działając na rzecz usprawnienia procedur związanych z dzieleniem się wiedzą przez pracowników UJ CM, pierwszym miejscem służącym do zdeponowania wyników działalności naukowej na zasadach otwartego dostępu jest Portal Zarządzania Wiedzą UJ CM.
Publikacje naukowe zdeponowane w Portalu następnie mogą zostać przekazane przez pracowników Biblioteki Medycznej UJ CM, przy współpracy z autorami publikacji, do innych repozytoriów, np. do Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego (RUJ), Polskiej Platformy Medycznej (PPM), Polony, Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury (KRONIK@) i innych.