Zalecamy szczególną ostrożność w korzystaniu z ofert szybkiego publikowania w zagranicznych czasopismach naukowych o rzekomym wysokim Impact Factor.
Wydawcy fałszywych i drapieżnych czasopism prowadzą agresywną promocję swoich tytułów polegającą głównie na rozsyłaniu e-maili do pracowników naukowych z ofertą szybkiej publikacji.
Tacy wydawcy często podszywają się pod istniejących wydawców wykorzystując przy tym szereg narzędzi, m. in.:
- nazwa czasopisma brzmiąca podobnie do renomowanych czasopism,
- fałszywa strona internetowa,
- skopiowany od prawdziwego tytułu numer ISSN,
- nieprawdziwy skład rady naukowej,
- fałszywy Impact Factor.
W celu weryfikacji czasopisma zachęcamy do:
- dokładnego sprawdzania tytułu czasopisma i numeru ISSN
ISSN Portal – https://portal.issn.org/ – należy zwrócić uwagę na przedrostki, np. the, a, an, etc. Tytuł czasopisma i numer ISSN powinien zgadzać się w każdym najmniejszym szczególe z czasopismem, do którego składany jest manuskrypt.
- zapoznania się ze stroną internetową czasopisma – fałszywi wydawcy często nie udostępniają archiwum, identyfikatory takie jak ISSN są niemożliwe do skopiowania i do wyszukania w tekście (występują w formie grafik), strona internetowa przepełniona jest banerami i widżetami oraz poruszającymi się elementami;
- zapoznania się ze składem rady naukowej czasopisma – szczególną uwagę należy zwrócić w sytuacji, gdy znajdują się w niej osoby o popularnych nazwiskach, np.: Gonzalez, Lee, Li, Miller, Smith, Wang, Williams, itd. Fałszywi wydawcy wykorzystują zbieżność imion i nazwisk, aby utrudnić identyfikację tych osób. Dobrą metodą jest również przeszukanie popularnych serwisów społecznościowych (np. LinkedIn) w celu znalezienia osób z rady naukowej lub przeglądnięcie stron internetowych jednostek naukowych i sprawdzenie czy wymienieni przez wydawcę naukowcy rzeczywiście tam pracują;
- potwierdzenia Impact Factor w Journal Citation Reports – baza JCR jest jedynym wiarygodnym źródłem informacji o wskaźniku IF. Na jej podstawie przygotowywane są m. in. analizy bibliometryczne uwzględniające ten wskaźnik. Na stronach czasopism fałszywych oraz drapieżnych często informacja o ich IF podawana jest z gwiazdką (*) lub innym symbolem odwołania. Wiarygodni wydawcy nie stosują tego typu odsyłaczy, ponieważ Impact Factor jest wskaźnikiem zastrzeżonym dla firmy Clarivate i nie może być wyliczany w oparciu o inne dane.
- sprawdzenia czy czasopismo indeksowane jest w bazach danych takich jak: MEDLINE – PubMed, Scopus czy Web of Science. Bazy te stosują restrykcyjną weryfikację czasopism pod kątem ich rzetelności.
Każdą ofertę opublikowania pracy u nieznanego wydawcy należy traktować z bardzo dużą ostrożnością.
Biblioteka Medyczna UJ CM oferuje pomoc w weryfikacji wydawców i czasopism.
W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu: informacja.naukowa@cm-uj.krakow.pl.